Po dlhšej pauze sme pre vás pripravili novú sériu článkov. Budú sa týkať ergonómie a psychológie miestnosti, najlepšie možnosti rozloženia nábytku podľa funkcie miestnosti a samozrejme osvetlenia.
Tento týždeň začneme srdcom domu - obývacou izbou.
Táto miestnosť prezradí najviac o štýle majiteľov. Tu budeme oddychovať, stretávať sa so svojimi priateľmi a rodinou.
[AdSense-B]
Najdôležitejšie je pred zariadením zhodnotiť osvetlenie, aké máme požiadavky na úložný priestor, či tam chceme aj nejaký jedálenský prípadne pracovný kút a samozrejme celé to musí zapadať do štýlu zvyšku bytu.
V blízkosti obývacej izby by sa nemali nachádzať kúpeľňa a WC, garáž, práčovňa - nič, čo by narúšalo pokoj v miestnosti, aby sme mohli v pokoji relaxovať.
Dispozícia
Obyčajne je obývačka najväčší priestor v byte/dome. Ak sú v byte 3 skoro rovnaké miestnosti, najprijateľnejšia je miestnosť pri predsieni, ktorá má súčasné prepojenie s kuchyňou, záhradou alebo terasou.
Najideálnejšia je orientácia na juh alebo juhozápad, kvôli najlepšiemu osvetleniu.
Plocha obývacej izby by mala byť minimálne 16m2 a ideálne 18m2.
Zóny
Jednotlivé zóny v miestnosti by mali na seba logicky nadväzovať - príborník pri jedálenskom kúte, knižnica v pracovnej alebo relaxačnej časti,...
Komunikačné zóny - zóny, ktorými členovia domácnosti najčastejšie prechádzajú - musia ostať voľné, inak bude nábytok prekážať. Je to napríklad cesta z predsiene k pracovnému priestoru, k jednotlivým oddychovým zónam, k balkónu...
Osvetlenie
Pre obývaciu miestnosť je dôležité vytvorenie viacerých svetelných prostredí. Základom je vyvážené prostredie bez silných kontrastov a tieňov, čo dosiahneme kombináciou svetiel.
Ak jedno svetlo dizajnérsky vyniká, nie je dobré stavať mu konkurenciu v ostatnom osvetlení.
Aj keď svetlé farby rozjasňujú priestor, nie je vhodné ich dávať príliš veľa aby nepôsobili monotónne.
Svetlo zmäkčíme doplnkami ako vankúše, obrazy, plastiky.

Kliknutím na obrázok, si môžete lampu kúpiť
Materiály
Na podlahu je najvhodnejšie drevo - parkety, laminátové pásy, doplnené dekoračnými kobercami, ktoré priestor zútulnia.
Ako clonenie použijeme drvené žalúzie alebo zhrňovacie textilné rolety z prírodnej bavlny, závesy a záclony.
Obklady stien - drevené, kamenné alebo tehlové - použijeme ich maximálne na jednej stene aby sa stala dominantou a vynikla.
Sedenie
Atmosféru obývačky určuje predovšetkým umiestnenie, tvar a štýl sedacej súpravy. Nepreferujeme sedenie zoči-voči, môže to pôsobiť príliš formálne/oficiálne, a nie vždy príjemne.
Pohovky, sofy a kreslá by sa nemali dotýkať, lebo to uberá vzdušnosti a bráni bezproblémovému prechodu. Najobľúbenejšie medzi ľuďmi je rozmiestnenie "do L-ka."
[AdSense-A]
Vo väčších priestoroch môžeme posunúť sedačku do priestoru, a zadnú časť využiť ako odkladací priestor alebo len odhaliť pozadie sedačky či kresla. Pri každej sedacej súprave samozrejme nesmie chýbať konferenčný stolík, ktorý by mal byť vždy na dosah.
Zdroj 1
Zdroj 2
Zdroj 3
Zdroj 4