Keď si prezeráte internet, určite ste niekedy natrafili na domy z lodných kontajnerov. Materiál ktorý sa väčšinou používa pri týchto kontajneroch sa nazýva korténová oceľ. Už sme o nej písali napríklad tu. Je veľmi pevná, nehrdzavie (iba na povrchu sa vytvorí vrstva, ktorá ju potom chráni pred ďalšou koróziou), ale keď na ňu svieti slnko, vnútri sa vytvára teplo a tento aspekt je nutné vyriešiť, keď chceme kontajner obývať.
Dá sa vyriešiť buď vnútornou alebo vonkajšou izoláciou.
Existuje mnoho možností, ako to spraviť. Cez penové spreje, kartóny z vajíčok, až po izolačné panely.
A pre koho sú kontajnerové domy vhodné?
Dá sa povedať, že pre všetkých, ktorí sa neboja skúsiť niečo nové a nebyť mainstream. Väčšinou ho obľubujú mladí ľudia, ktorí túžia po osamostatnení a kontajner im príde ako vhodná cenová alternatíva napríklad ku garsónke. Kontajnerové domy "postavíte v podstate kdekoľvek. Stačí mať len nejaký pozemok. Teda, aby som vás neprivádzal do omylov, treba mať pozemok so stavebným povolením, keď tam chcete mať priradené adresné číslo.
Plusy
- Cena
- Rýchlosť postavenia
- Netreba stavať hlboké základy
- Obnoviteľné zdroje
- Spájanie viacerých kontajnerov
Mínusy
- Nutnosť izolácie - v lete teplo, v zime zima
- Vetranie priestorov
- Siete
- Taktiež stavebné povolenie
[AdSense-B]
Slovensko a kontajnerové domy?
A teraz sa možno pýtate, prečo som na Slovensku nenašiel toľko kontajnerových domov? Hlavný problém je v premýšľaní a filozofii ľudí. Slováci sú veľmi konzervatívny národ. Niesú natoľko otvorení novým veciam ako niektorí ľudia viac na západe. Slováci najradšej vlastnia nehnuteľnosť pevne prikovanú k zemi. A tu nachádzame ďalší problém, že vyše 90% ľudí na Slovensku vlastní (nežije v podnájme) dom, byt, chatu, narozdiel od západu, kde je úplne normálne že polovica ľudí platí nájom. A to stačí ísť hneď vedľa do Rakúska. Aspoň niesu nijak obmedzovaný, keď sa chcú presťahovať. Ale to už zachádzam do úplne inej témy.
[AdSense-A]